Pielgrzymka do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu 14.03.2018

Fot. Archiwum parafii

      Dnia 14.03.2018 roku z okazji drugiej rocznicy powstania IV grup modlitewnych Czcicieli Krwi Chrystusa w Parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie odbyła się pielgrzymka do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. Pielgrzymce przewodniczył ks. Prałat Sławomir Wojtysek. Trasa pielgrzymki prowadziła przez Złoczew, Klasztor Kontemplacyjno-Klauzurowy Mniszek Kamedułek. Siostra Montini przekazała informacje o zakonie kontemplacyjno-klauzurowym wywodzącym się   z XI wieku i o cudami słynącym XVI/XVII wiecznym obrazie Matki Boskiej Złoczewskiej Nieustającej Pomocy. Mimo tak surowej reguły zakonnej s. Montini podkreślała, że jest SZCZĘŚLIWA  z życia w bliskości Boga. Każdy dzień sióstr wypełnia modlitwa i praca, którą wykonują w milczeniu, w miarę możliwości samotnie. Na terenie Klasztoru w budynku Pustelni Świętego Romualda mieści się Dom Rekolekcyjny, którego sercem jest Kaplica, gdzie pielgrzymi modlili się indywidualnie i mogli ucałować relikwie Św. Jana Pawła II oraz Św. Teresy z Kalkuty. Pielgrzymi doświadczyli gościnności mniszek przy gorącej kawie, herbacie i pysznym cieście.

     Przed południem pielgrzymka dotarła do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. O godz.12.00 została odprawiona msza Święta w koncelebrze której uczestniczył  ks. Prałat Sławomir Wojtysek. W Sanktuarium była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i uzyskania odpustu zupełnego w związku z ustanowieniem przez Papieża Franciszka Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego w Narodowym Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu od I niedzieli Adwentu do       06.01.2019 roku.

     Po obiedzie i zakupieniu pamiątek pielgrzymi zwiedzili i pokłonili się w Kaplicy „Męczeństwa i Wdzięczności” pamięci księży byłych więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau. Kolejnym miejscem odwiedzonym przez pielgrzymów była Katedra Św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu. Szczególne zainteresowanie wzbudziła Kaplica Matki Boskiej Pocieszenia zwana kaplicą Polską słynącą z witraży i polichromii o tematyce patriotycznej wykonanej w latach 1909-1912.

     W drodze powrotnej pielgrzymi wstąpili do urokliwego Kościoła pw. Bartłomieja Apostoła w Charłupi Wielkiej, wpisanego do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, gdzie odmówiono  Koronkę do Krwi Chrystusa. Kolejnym przystankiem w drodze do Częstochowy był Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej w Łobodnie, rodzinnej parafii ks. Prałata  Sławomira Wojtyska.  Ks. Proboszcz Marek Czernecki krótko ale serdecznie opowiedział o kościele parafialnym i udzielił Bożego błogosławieństwa na ostatni odcinek trasy pielgrzymkowej.

                                                                                                                                                                Alina Bijata