Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 673), znowelizowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 658).
W myśl nowych regulacji „od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa […] w miejscach ogólnodostępnych, w tym […] w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby […] kultu religijnego”. Obowiązek ten dotyczy także osób przebywających na cmentarzach. Na podstawie tego rozporządzenia z powyższego obowiązku zwalnia się „duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania”.
Ks. Bp Artur MIZIŃSKI, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski poinformował, że „z obecnego zapisu wynika, że księża nie muszą zakrywać ust i nosa tylko podczas sprawowania Mszy św. lub innej posługi liturgicznej. W innych sytuacjach, np. w kościele, na terenie przykościelnym, w zakrystii, w kancelarii parafialnej, są zobowiązani mieć maseczkę ochronną lub – zgodnie z przepisami – zakryć usta i nos”.
Wobec powyższego wyłącznie celebrans, koncelebransi i diakon posługujący podczas liturgii nie muszą zasłaniać twarzy jedynie podczas celebracji. Sprawowaniem czynności religijnych jest także sprawowanie sakramentów i sakramentaliów. W przypadku sakramentu spowiedzi należy jednak rozważyć, czy stosowanie zasłaniania ust i nosa nie jest wskazane ze względów bezpieczeństwa. Pozostali posługujący (ministranci, lektorzy, psałterzyści, kantorzy, organiści, zakrystianie) oraz wszyscy wierni obecni podczas liturgii muszą zasłaniać usta i nos.
Z chrześcijańskim pozdrowieniem
Ks. Marian SZCZERBA
Kanclerz Kurii
fot. Bożena Sztajner/Niedziela