Nabożeństwa Wielkiego Postu w naszej świątyni

W Wielkim Poście zapraszamy do rozważań Męki Pańskiej.

W każdy piątek będziemy odprawiać Drogę Krzyżową o godz.17.15 /w górnym kościele /.

W niedzielę o godz.16.30 będziemy odprawiać Gorzkie Żale.

Do udziału w tych nabożeństwach zapraszamy dzieci, młodzież i starszych oraz kandydatów do Bierzmowania.

Ks. prob. Sławomir Wojtysek

Kościoły stacyjne w Częstochowie 2023

Od starożytności w Rzymie istniała tradycja pielgrzymowania do kościołów miasta Rzymu w poszczególne dni Wielkiego Postu i Oktawy Wielkanocy. Tradycja ta związana z liturgią stacyjną pod przewodnictwem papieża odnowiona w XX wieku w Rzymie, od kilku lat jest przeszczepiana także do polskich diecezji. W Łodzi, Warszawie, Krakowie a od kilku lat także w Częstochowie wierni zaproszeni są do podjęcia pielgrzymowania do poszczególnych kościołów na terenie miasta, aby uczestniczyć w Mszy Świętej.

Także w tym roku wszyscy wierni są zaproszeni, by podjąć to pielgrzymowanie, jako szczególne duchowe przeżycie Wielkiego Postu. Każdego dnia okresu Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego oraz Oktawy Wielkanocy jeden kościół miasta Częstochowy stanie się stacją szczególnej modlitwy za Kościół Częstochowski. Zapraszamy wszystkich wiernych miasta Częstochowy, szczególnie członków ruchów, stowarzyszeń i bractw do włączenia się w to dzieło modlitwy.

Dokumenty Kościoła na temat Kościołów Stacyjnych

Ceremoniał liturgicznej posługi biskupów – Ceremoniale Episcoporum

260. Wszystkie aspekty obchodów Wielkiego Postu winny zmierzać także do tego, aby jaśniej uwydatnić i pogłębić życie miejscowego Kościoła. Dlatego zaleca się, by zwłaszcza w większych miastach odbywały się zgromadzenia Kościoła miejscowego na wzór rzymskich „stacji” pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego. Takie zgromadzenia mogą się odbywać w niedziele albo w dogodne dni tygodnia, w sposób dostosowany do miejscowych zwyczajów. Można je urządzać albo przy grobach świętych, albo w głównych kościołach, w sanktuariach lub w uczęszczanych miejscach pielgrzymkowych .

List okólny o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych Paschalis Solemnitatis 

16. Wszystkie praktyki wielkopostne winny zmierzać do jaśniejszego ukazani i do rozwoju życia lokalnego Kościoła. Zaleca się bardzo zachowywanie i rozwijanie tradycyjnej formy zgromadzenia Kościoła lokalnego na wzór Rzymskiej „Stacji”. Te zgromadzenie wiernych mają się odbywać, zwłaszcza pod przewodnictwem Pasterza diecezji, przy grobach Świętych, w głównych kościołach lub sanktuariach, alboż w częściej odwiedzanych w diecezji miejscach pielgrzymkowych.

Propozycja programu

  • Przed rozpoczęciem Wielkiego Postu należy poinformować i zaprosić parafian do takiej formy przeżywaniu Wielkiego Postu
  • w niedzielę poprzedzającą należy zaprosić parafian.
  • Msze Święte wg zwykłego porządku parafialnego
  • należy wygłosić krótką (lub dłuższą) homilię do Słowa Bożego przewidzianego na dany dzień liturgiczny z ewentualnym nawiązaniem do idei kościołów stacyjnych oraz kościoła stacyjnego przewidzianego na ten dzień w Rzymie.
  • Możliwość spowiedzi przed Mszą Świętą (ok. 45 minut)
  • adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy 60 minut przed Mszą Świętą
  • w piątek (w czasie Wielkiego Postu) zamiast adoracji może być Droga Krzyżowa a w niedzielę (w czasie Wielkiego Postu) Gorzkie Żale
  • na zakończenie Mszy Świętej zapowiedzieć kościół stacyjny na dzień następny
  • ewentualnie wspólna Koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00
  • Msze Świętą celebrują oraz homilię głoszą księża posługujący w parafii lub zaproszony przez nich gość lub rekolekcjonista (jeśli wypada w czasie rekolekcji)
  • w niektóre dni (po wcześniejszym ustaleniu z księdzem proboszczem) Mszy Świętej będzie przewodniczył Arcybiskup Metropolita Częstochowski lub inni biskupi.

Więcej informacji można znaleźć:

https://www.niedziela.pl/artykul/147177/nd/Koscioly-stacyjne-w-Rzymie

https://liturgia.wiara.pl/doc/3161660.Rzymskie-stacje

Lista Kościołów Stacyjnych  TUTAJ

Rekolekcje powołaniowe w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie (3-5 marca 2023)

 

Temat rekolekcji powołaniowych.

,,Bliskość Pana Boga”.

Słowo. Sakrament. Kościół.

W trosce o powołania kapłańskie zwyczajem lat poprzednich Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Częstochowie organizuje rekolekcje powołaniowe, które odbędą się w dniach 3 – 5 marca 2023 r.

Pragniemy nimi objąć młodzież męską w wieku od lat 16 wzwyż.

Informacje i zapisy na stronie:

https://wmsd.czest.pl/2023/02/04/rekolekcje-powolaniowe-2023/

Koszt rekolekcji 150 zł.

Z Chrystusowym pozdrowieniem

Ks. Michał Pabiańczyk

PLAKAT DO POBRANIA

Info: archiczest.pl