Liturgia Męki Pańskiej

W tym roku Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

W homilii podkreślił, że „orędzie krzyża puka do naszych serc i naszych domów”. – Krzyż dla nas ludzi wierzących podczas różnych ciemności życia jest światłem. „Krzyż i noc są drogą do światła”, jak napisała św. Edyta Stein w „Wiedzy krzyża” – mówił ks. Frukacz.

Za wielkim teologiem Hansem Ursem von Balthasarem ks. Frukacz podkreślił, że „wszelka wewnętrzna światłość, wszelka wewnętrzna radość i bezpieczeństwo, całe zaufanie do Boga zawdzięcza swe istnienie ciemnościom na Golgocie”.

– Tajemnica krzyża błyska. Przyjmujemy dzisiaj słowa Jezusa: „Pragnę” , „wykonało się” jako program dla naszego życia, jako nasze światło w tym trudnym okresie pandemii. Niech te słowa Jezusa rozproszą wszelkie ciemności serca i ciemności życia. – mówił kapłan.

– Chrystus został pojmany nocą, ciemności ogarnęły ziemię kiedy umierał na krzyż, ale przyszedł poranek zmartwychwstania. Po nocach ciemnych naszego życia nadejdzie „poranek wieczności” (św. Edyta Stein) – kontynuował ks. Frukacz.

– Słowo „pragnę” brzmi mocno w tym trudnym czasie. Ono przypomina nam: „Pragnij Boga”. Natomiast słowo „wykonało się” woła do nas „wykonaj Wolę Bożą”. – mówił ks. Frukacz.

Redaktor „Niedzieli” zacytował słowa, które św. Jan Paweł II zapisał w swoich „Notatkach osobistych” w 1981 r. „Czy dzieło Odkupienia mnie zachwyca bardziej niż jakiekolwiek dzieło doczesne? Oby mnie coraz bardziej pochłaniało!”.

Fot. archiwum parafii