Częstochowa: obchody 100. rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego

/fot. Karol Porwich/Niedziela/

„Nie pytaj czy wolno, pytaj czy trzeba” – te słowa sługi Bożego zjednoczyły uczestników diecezjalnych obchodów 100. rocznicy urodzin i chrztu ( 3 kwietnia) twórcy Ruchu Światło-Życie. Odbywały się one 24 marca w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie – Kiedrzynie i na Jasnej Górze z udziałem osób, które spotkały osobiście sługę Bożego ks. Blachnickiego.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Adam Polak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.

Tego dnia parafia była również kościołem stacyjnym Wielkiego Postu. – Dziękujemy Bogu za ten wielki dar. Łączymy się z rzymskim kościołem św. Marcelego i pragniemy przeżywać szczególny czas naszej modlitwy, naszej pokuty i błagania Boga o miłosierdzie dla naszych rodzin i parafii – powiedział proboszcz ks. kan. Sławomir Wojtysek.

/fot. Karol Porwich/Niedziela/

HOMILIA KS. ADAMA POLAKA

W homilii ks. Adam Polak podkreślił, że „całe życie i cała posługa ks. Franciszka Blachnickiego były skoncentrowanie na tym, aby wszystkich doprowadzać do Jezusa, jak ktoś pozna Chrystusa, to pozna prawdę, pozna żywego Boga w Jezusie”.

– Dzisiejsza Ewangelia stała się kluczem do zrozumienia jego życia i posługi, szczególnie posługi na rzecz wolności: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. – kontynuował ks. Polak.

– Wszystkie dzieła ks. Blachnickiego powstały po to, by, aby głosić Chrystusa, który jest Prawdą i Odkupicielem człowieka – dodał moderator Ruchu Światło-Życie i zaapelował: „ Zapragnijcie wolności zgodniej z życiem, prawdą i Chrystusem”.

/fot. Karol Porwich/Niedziela/

Druga część obchodów odbyła się na Jasnej Górze. W Sali Papieskiej miała miejsce modlitwa dziękczynna. Na zakończenie Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej prowadził bp. Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

/fot. Karol Porwich/Niedziela/

W obchodach wzięła udział m.in. s. Krystyna Kusak, Adoratorka Krwi Chrystusa, która uczestniczyła w rekolekcjach dla sióstr zakonnych w Krościenku w 1976 r. prowadzonych przez ks. Blachnickiego. – Zapamiętałam sługę Bożego jako człowieka bardzo otwartego i radosnego. On mnie nastawił do tego, aby żyć w Kościele w sposób otwarty, radosny, dawać świadectwo i żyć Słowem Bożym – powiedziała „Niedzieli”.

– Lata 70. i 80. ubiegłego wieku to był niesamowity poryw młodzieży i odnowa Kościoła. Ten jeden człowiek, ks. Franciszek Blachnicki, potrafił nas zarazić wspólnotą – podkreśliła Anastazja Filipska z Ruchu Domowego Kościoła.

/fot. Karol Porwich/Niedziela/

Natomiast Elżbieta Cierpica również z Ruchu Domowego Kościoła dodała: „Dzisiaj młodzi, którzy siedzą przed telewizorami i komputerami potrzebują kogoś, kto ich pociągnie”.

– Ruch Świało-Życie zmienił nasze podejście do wszystkiego, całkowicie nas odmienił. I nauczył nas patrzenia na Kościół, że to jest nasz Dom – podkreśliła Elżbieta Cierpica.

Również z racji obchodów 100. rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego Niedziela TV przygotowała specjalny reportaż zatytułowany: „Serce wielkie nam daj”. Można go zobaczyć na stronie https://tv.niedziela.pl/film/3263/Serce-wielkie-nam-daj

Ks. mf, bp, niedziela.pl/Częstochowa

Tekst: Pokolenie Blachnickiego

Więcej na niedziela. pl

FOTORELACJA

Relacja RADIA FIAT

Depesza w KATOLICKIEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ