Pielgrzymka Wspólnot Stowarzyszenia Krwi Chrystusa

 

22 sierpnia w parafii św. Brata Alberta w Częstochowie – Kiedrzynie odbyła się pielgrzymka Wspólnot Stowarzyszenia Krwi Chrystusa.

Mszy św. przewodniczył ks. Sławomir Wojtysek, proboszcz parafii. Koncelebrowali: ks. Daniel Mokwa, prowincjał Misjonarzy Krwi Chrystusa i ks. Jan Skibiński, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie.

– Kto żyje Eucharystią żyje duchowością Krwi Chrystusa – mówił w homilii ks. Mokwa.

Prowincjał Misjonarzy Krwi Chrystusa podkreślił, że „duchowość Krwi Chrystusa jest duchowością paschalną”.

Uczestnicy pielgrzymki wysłuchali prelekcji nt.: Testament duchowy św. Marii de Mattias, którą wygłosiła s. dr Tatiana Studentowa, adoratorka Krwi Chrystusa.

W tym roku ważnym punktem pielgrzymki był spektakl pt. Maria od Najświętszego Krzyża, który przybliżył postać św. Marii de Mattias, apostołki kultu Ukrzyżowanego i Jego Krwi. Reżyser spektaklu Danuta Gołdon -Legler pokazała drogę do świętości Marii de Mattias, jej zmaganie się ze swoimi słabościami i przeciwnościami, które pojawiły się gdy głosiła słowo Boże i rozwijała kult Najświętszej Krwi Chrystusa. Muzykę do spektaklu przygotował Georges Gondard (Francja). Wystąpili: Danuta Gołdon-Legler, Damian Jankowski, Piotr Flisowski, Robert Terenda, Karolina Wolańska, Julia Kamińska.

W pielgrzymce wzięli udział: siostry adoratorki Krwi Chrystusa, brat Leonard Wąsik oraz czciciele Krwi Chrystusa z: Chorzowa, Bychawy, Borowna, Woli Hankowskiej, Wierzchowiska, Rybnej, Lubojny, Działoszyna oraz z parafii częstochowskich: św. Brata Alberta, św. Faustyny, św. Zygmunta, św. Kaspra del Bufalo, św. Andrzeja Boboli, Narodzenia Pańskiego, św. Kazimierza, Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.

Założycielka Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa św. Maria De Mattias (1805-1866) przy współudziale św. Kaspra del Bufalo założyła zgromadzenie Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa 4 marca 1834 r. w Acuto we Włoszech. Głównym celem życia i działalności sióstr jest kult Męki Pańskiej i adoracja Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.

W Częstochowie – Kiedrzynie, Siostry Adoratorki Krwi Chrystusa zamieszkały dnia 14 września 1961 roku angażując się w katechizację i pracę przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli. W 1969 roku do Kiedrzyna został przeniesiony z Lwówka Śląskiego nowicjat. Od tamtej pory dom ten stał się miejscem formacji kandydatek, postulantek i nowicjuszek.

Marian Banasik/Niedziela

fot. Tomasz Nita

Fotorelacja na Portalu Niedzieli TUTAJ