Informacje z Parafii

RODZINNY KONKURS NA WIELKANOCNĄ PALMĘ – REGULAMIN

REGULAMIN RODZINNEGO KONKURSU NA WIELKANOCNĄ PALMĘ – ANNO DOMINI 2025

 

CELE KONKURSU:

 

Zadaniem konkursowym jest rodzinne (międzypokoleniowe) stworzenie palmy, która będzie najbardziej zbliżona do tradycyjnej palmy wielkanocnej, a więc do jej wykonania zostaną użyte naturalne materiały, dekoracje przygotowane technikami rękodzielniczymi. Organizacja konkursu ma być utrwaleniem tradycji wykonywania palm wielkanocnych w domach,
we współpracy dorosłych i dzieci.

 

ZASADY:

  1. W konkursie biorą udział dzieci, rodzice i rodziny.
  2. Uczestnicy – rodzina zgłaszają do konkursu jedną palmę.
    (na palmie winna znajdować się winietka z podpisem autorów prac).
  3. Do wykonania palmy można użyć następujących materiałów:
  • bibułki, krepina różnokolorowa, wstążki z bibuły, materiały włókiennicze np.: sizal, rafia, filc itp.
  • rośliny ( bukszpan, bazie, gałązki brzozy, trzciny, trawy, suche kwiaty, gałązki wierzby, sosny, cyprysa itp.
  • rośliny suche, nie należy używać gotowych sztucznych ozdób, np. kwiatów i wstążek dostępnych w handlu,
  1. Patyk podtrzymujący palmę powinien być zdobiony od wysokości 30-40 cm od dołu.
  2. Palmy należy dostarczyć do zakrystii lub kancelarii do soboty 12 kwietnia do g. 12.00.  W Niedzielę Palmową, odbieramy palmy z zakrystii.
  3. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi w dniu 13.04.2025 r. na zakończenie Mszy św. o g. 11.30.
  4. Oceny palm dokona Komisja powołana przez organizatora.
  5. Jury oceniając palmy, będzie przyznawać punkty w 3 kryteriach:
  6. ogólny wyraz artystyczny,
  7. technika i estetyka wykonania elementów palmy,
  8. dobór i bogactwo materiałów zgodnych z regulaminem.
  9. długość palmy

W każdym kryterium jurorzy będą przyznawać punkty w skali 1- 6. Suma przyznanych punktów wyłoni po 1 zwycięzcy w dwóch kategoriach:

  • największa palma
  • najładniejsza palma 

Zwycięzcy, oraz wszyscy uczestnicy otrzymają nagrody
i pamiątkowe niespodzianki.

 

 

ROK JUBILEUSZU 2025 /ODPUSTY/

Odpusty podczas Roku Jubileuszowego 2025

 

Pamiętajmy,

że podstawową łaską, związaną z ustanowieniem Roku Jubileuszowego jest odpust zupełny. Można go uzyskać pod określonymi warunkami. Są to: stan łaski uświęcającej i brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Do tych podstawowych warunków dochodzi jeszcze tzw. dzieło jubileuszowe. Pod tym określeniem rozumieć należy każdą z trzech wymienionych niżej aktywności (oczywiście dla uzyskania odpustu wystarczy jedno z tych dzieł). Pierwsza to pielgrzymka do miejsca jubileuszowego, czyli kościoła jubileuszowego. Drugie dzieło to samo tylko nawiedzenie wskazanego kościoła, powiązane z modlitwą i czasem poświęconym na adorację. Trzecie to dzieła miłosierdzia i pokuty, czyli udział w misjach, rekolekcjach, spotkaniach formacyjnych, odwiedzenie i poświęcenie czasu braciom znajdującym się w potrzebie, w trudnej sytuacji (chorym, więźniom, samotnym, osobom starszym i niepełnosprawnym) oraz każde działanie wyrażające ducha pokuty (np. post czy wstrzemięźliwość). Jak podkreśla papież Franciszek – przy okazji postu ważne jest przekazanie wsparcia materialnego ubogim.

Reasumując, aby uzyskać odpust jubileuszowy należy spełnić podstawowe warunki i jedno z dzieł jubileuszowych (pielgrzymka/nawiedzenie/dzieło miłosierdzia lub pokuty).

Nowością, a zarazem niezwykłą łaską, związaną z Rokiem Jubileuszowym 2025 jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego dwukrotnie w jednym dniu. Ten drugi odpust musi być jednak ofiarowany za dusze zmarłych po powtórnym przyjęciu komunii świętej w danym dniu. Jest to też związane z koniecznością uczestniczenia przez daną osobę w całej Mszy Świętej, gdyż tylko wówczas może ona przyjąć po raz drugi Ciało Chrystusa.

Parafia ma nowego administratora

/fot. Bożena Sztajner/Niedziela/

20 czerwca br. administratorem parafii został mianowany

ks. Szymon Stępniak.

Swoją pracę duszpasterską rozpocznie z dniem 1 lipca br.

Życzę wielu łask Bożych ks. Szymonowi.

Wszystkie działania gospodarcze i inwestycje, które udało się wykonać i zrealizować w ciągu 11 lat (2012-2023) zostały szczegółowo opisane w Kronice Parafialnej.

Wszystkim wyrażam moją wdzięczność i zapewniam o modlitwie.

Ks. Sławomir Wojtysek

Nowy periodyk „Niedziela. Magazyn”

„Niedziela. Magazyn” to kolejna, nowa inicjatywa wydawnicza Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy Tygodnika Katolickiego Niedziela i lifestylowego dodatku do Niedzieli pt. Bliżej Życia z Wiarą.

„Magazyn” pojawi się w sprzedaży w niedzielę 28 maja i będzie dostępny tylko w parafiach. Nowe czasopismo jest kwartalnikiem, choć nie wykluczamy, że w przypadku ciepłego przyjęcia przez czytelników, zwiększymy częstotliwość jego wydań. Na 100 stronach „Magazynu” chcemy poruszać tematykę historyczną, szczególnie z zakresu historii Kościoła w naszej ojczyźnie. Jest to historia w przeważającej mierze chwalebna, co stoi u fundamentów niekwestionowanej i nadal niezniekształcanej przez kulturę fejku prawdy, że Kościół zawsze stał z narodem, a Polska narodziła się wtedy, kiedy Kościół zapuścił pierwsze korzenie na naszych ziemiach. Na stronach Magazynu chcemy opowiadać o tym bogactwie, bo tego przypominania nigdy – a szczególnie dziś – dość. To jest dobra historia.

Red. Niedzieli

Info na https://www.niedziela.pl/artykul/91780/Niedziela-Magazyn—nowoczesnie-o

Relacja z pielgrzymki do Wrocławia i Legnicy

Parafia zorganizowała 20 maja br. autokarową Pielgrzymkę do Wrocławia i Legnicy.

Relacja na PORTALU NIEDZIELI

W programie pielgrzymki znalazły się, we Wrocławiu: zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, Katedry św. Jana Chrzciciela, Ogrodu Japońskiego, Panoramy Racławickiej, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

 

 

 

 

 

W Legnicy nawiedzenie kościoła Cudu Eucharystycznego (w sanktuarium św. Jacka). Uczestnictwo w Eucharystii oraz w nabożeństwie ku czci św. Serapiona, ojca pustyni. Sobotnie nabożeństwo rozpoczęło się modlitwą, w trakcie której wierni mogli zanosić swoje prośby za pośrednictwem św. Serapiona. Kapłani namaszczali czoła i ręce wiernych olejem św. Serapiona, który przyjęty z wiarą mógł przynieść im uzdrowienie.

Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii w spotkaniu z pielgrzymami wskazał na realną i cielesną obecność Chrystusa w Eucharystii. – Taki cud jak ten w Legnicy może wydarzyć się również w waszej parafii, ale przecież Jezus jest z wami każdego dnia, podczas każdej Eucharystii. Trzeba mieć wiarę w obecność Chrystusa. W komunii świętej Jezus jednoczy się z nami – mówił ks. Ziombra.

Podkreślił również jak ważne jest godne i z pełnym szacunkiem przyjmowanie Jezusa w komunii świętej.

Św. Serapion

fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Serapion_z_Thmuis#/media/Plik:S%C3%A3o_Serapi%C3%A3o.jpg

Mnich, który żył w IV w. i zanim został biskupem Thmuis w dolnym Egipcie, był mnichem i praktykował ascezę. Ten przyjaciel św. Atanazego Wielkiego, a uczeń św. Antoniego Opata zaliczany jest do tzw. ojców egipskich, ojców pustyni. Jako hierarcha zasłynął przede wszystkim zaciekła walką z herezją arianizmu, za co spotkały go przykre konsekwencje.

Info: xmf

Zdjęcia: archiwum parafii