14 kwietnia: Święto Chrztu Polski

/Jan Matejko, Zaprowadzenie chrześcijaństwa. R.P. 965, 1889, Ewa Suchodolska, Marek Wrede (1998). Jana Matejki Dzieje cywilizacji w Polsce. Zamek Królewski w Warszawie. ISBN 83-7022-093-2/

W dniu 22 lutego 2019 r. Sejm RP ustanowił dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. 14 kwietnia 966 roku jest najważniejszą datą w historii naszej ojczyzny i Kościoła w Polsce. Zgodnie z tradycją, chrzest władcy Polan odbył się najpewniej w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku. I to wtedy też narodziła się Polska. Narodziła się z wód chrzcielnych do nowego, chrześcijańskiego życia. Narodziła się dla świata, wychodząc z epoki przedhistorycznej i wkraczającej na arenę dziejów Europy. Narodziła się dla siebie, jako wspólnota narodowa i polityczna, bowiem przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość. Należy kultywować pamięć tego ważnego dla Kościoła i narodu wydarzenia, a szczególnie dlatego, aby głęboko zapadła w pamięci i sercach wszystkich Polaków, zwłaszcza najmłodszych pokoleń.

Info: Kuria Metropolitalna w Częstochowie
Fot. wikipedia