Nasza świątynia „Kościołem Stacyjnym” – 8 kwietnia, godz. 18.00

Po raz kolejny nasz kościół będzie „Kościołem Stacyjnym”.

Zapraszam na Mszę św. i wspólną modlitwę w piątek, 8 kwietnia o godz. 18.00. Będziemy się łączyć duchowo z Bazyliką Świętego Szczepana w Rzymie.

/Bazylika Św. Szczepana w Rzymie, fot. za https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_%C5%9Bw._Szczepana_w_Rzymie#/media/Plik:RomaSStefanoRotIngresso.JPG /

Ta bazylika to jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich w Rzymie (powstał w V wieku). Kościół został wybudowany na polecenie papieża Leona I. Konsekrował go prawdopodobnie papież Symplicjusz pomiędzy 468 a 483 rokiem. Świątynia ta była pierwszym kościołem w Rzymie zbudowanym na okrągłym planie wzorowanym na bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie.

Nasza świątynia była „Kościołem Stacyjnym”:

18 marca 2019 r. 

1 kwietnia 2020 r. – Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp senior Stanisław Nowak. /fot. Beata Pieczykura/Niedziela/

24 marca  2021 r. – wówczas celebrowana była również Msza św. w 100. rocznicę urodzin Sługi Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego. /fot. Karol Porwich/Niedziela/

Ks. prob. Sławomir Wojtysek

Od starożytności w Rzymie istniała tradycja pielgrzymowania do kościołów miasta Rzymu w poszczególne dni Wielkiego Postu i Oktawy Wielkanocy. Tradycja ta związana z liturgią stacyjną pod przewodnictwem papieża odnowiona w XX wieku w Rzymie, od kilku lat jest przeszczepiana także do polskich diecezji. W Łodzi, Warszawie, Krakowie a od kilku lat także w Częstochowie wierni zaproszeni są do podjęcia pielgrzymowania do poszczególnych kościołów na terenie miasta, aby uczestniczyć w Mszy Świętej. Po raz pierwszy kościoły stacyjne w Częstochowie abp Wacław Depo ogłosił w 2019 r.